سراوان شهر نخل و نگاره

بررسی سابقه تاریخی بلوچستان و سراوان

یک نمای جدید از بلوچستان
نویسنده : علیرضا ارباب - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ امرداد ۱۳۸٧
 

خدا زیباست

سلام دوستان مطلب بسیار جالبی دیدم که با خواندن آن نمای دیگری از بلوچستان در یک دوره زمانی ما بین سالهای 1295 الی 1313 قمری را برای شما به نمایش میگذارد دوست دارم مطلب فوق را بخوانید و نظرات خویش را برایم بنویسید که برایم خیلی مهم و با ارزش هستند  .

در ضمن مطلب فوق به کوشش استاد معظم و گرانقدر آقای عبدالودود سپاهی میباشد که کتابش به نام " بلوچستان در عصر قاجار " یکی از بهترین ها در نوع خود میباشد که بر خود لازم میدانم از وی تشکر کرده که به این حقیر اجازه دادند تا از مطالب کتابشان در این وبلاگ استفاده کنم و خواندن آن را به همه شما دوستان توصیه میکنم و البته کتاب فوق یکی از منابع اصلی من در نگارش مطالب این وبلاگ می باشد

میخواهم از بلوچستان در یک دوره زمانی از سال 1295 الی 1313 قمری بنویسم که دوره حساسی در تاریخ بلوچستان محسوب میشود  با توجه به طولانی بودن این مطلب تصمیم گرفتم ان را درچند قسمت تقدیم حضورتان نمایم که برگ سبزی است تحفه درویش .

حکومت فیروز میرزا فرمانفرما  :

در سال 1295 قمری به علت گرانی غلات و مواد غذایی ، شورشی در کرمان به وقوع پیوست که این مسئله موجب برکناری مرتضی علیقلی  خان وکیل الملک از حکومت کرمان گردید ....


 
comment نظرات ()
 
خلاصه زندگینامه شاعر فقید بلوچ، مرحوم دادمحمد درازهی
نویسنده : علیرضا ارباب - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ امرداد ۱۳۸٧
 

مرحوم دادمحمد درازهی، فرزند گاجیحان در روستای مورتی بخش بم پشت، چشم به جهان گشود.

در سن 21 سالگی ازدواج می کند و بعد از چند سال زندگی در زادگاه خویش به روستای کنت، بخش هیدوج نقل مکان می کند و به کار کشاورزی مشغول می شود. وی در سال 1360 ه. ش در روستای چاهان بم پشت دارفانی را وداع گفته و در همان مکان دفن می گردد.

از آنجا که در زمان ایشان مدرسه ای در منطقه وجود نداشته، ایشان از نعمت خواندن و نوشتن محروم بودند، اما با این وجود، اشعاری را می سروده که شعرای امروزی را به حیرت وامی دارد.

اکثر اشعار ایشان به صورت پند و اندرز، خاطرات زندگی، مشکلات اجتماعی و ... می باشد که بیشتر این اشعار توسط فرزندش، محمّد صالح در آن زمان ضبط و ثبت گردیده است، که خود ایشان هم از شعرای برجسته ای است که بیشتر به زبان فارسی شعر می گوید. علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به ایشان (حاجی محمّد صالح درازهی ساکن روستای کنت) مراجعه کنند.

درضمن علاوه بر کتاب غزلیات، ایشان یک جزء از قرآن کریم و چهل حدیث را نیز به نظم درآورده که هنوز به چاپ نرسیده است.

در ادامه مطلب نمونه ای از شعر های این شاعر فقید آمده است


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
راز تجزیه مکران(2)
نویسنده : علیرضا ارباب - ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧
 

به نام خدای زیبایها

پاتینجر و کریستی:

از جمله دیگر ماموران سیاسی و نظامی دولت انگلیس در این برنامه سروان چارلز کریستی و ستوان هنری پاتینجر بودند که مامور شدند ار خشکی قدرت طبیعی ، اقتصادی و مناطق سوق الجیشی بلوچستان را بررسی کنند .

پاتینجر و کریستی سفر خود را از بمبئی در سال 1810م/1225ق آغاز کردند


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
راز تجزیه مکران
نویسنده : علیرضا ارباب - ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٧
 

به نام داور برحق

سلام

نزدیک به یک ماه است که  از هر طرف شدیدا" تحت فشار هستم و دست هایی در کار هستند که دوست ندارند تا ازفرهنگ و تاریخ سرزمین کهن بلوچستان گفته شود نمیدانم گفتن از تاریخ و پیشینه زندگی گذشتگان چه کسانی را به وحشت انداخته است که این چنین از هر اهرم فشاری در جهت دلسرد کردن و انصرافم از نوشتن استفاده میکنند.

بگذریم .

خیلی از شما دوستان در مورد انگلیسی هایی که در لباس روحانیت بمدت چندین سال در بسیاری از مناطق بلوچستان بوده اند چیزهایی شنیده اید از امام جماعت روستای ناهوک و خیلی از مناطق دیگر . که بعضی از شما این روایات را باور و گروهی دیگر آنها افسانه و دروغ پنداشته اید در حالی که این وقایع واقعیت محض هستند .

میخواهید بدانید که جریان چه بوده و این گروه چه فکر و نیتی داشته اند مطلب زیر را بخوانید لازم بذکر است که مطالب ذیل همه از خاطرات منتشر شده خود این افراد هستند .


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()