یاد یار

به نام حق

اول اینکه دیر وقت است که مطلبی نگذاشته ام معذرت میخواهم و البته فردا برایتان میگویم چرا .

دوم اینکه دوتا از دوستان برام پیشنهاداتی فرستاده بودند که خیلی جالب بود یکی از دوستان خواسته بود تا در کنار مطالب از عکس استفاده کنم که به امید حق این کار را خواهم کرد و سعی میکنم برای مطلب قلعه های سراوان این کار را بکنم و برای مطالب بعدی عکس های مرتبط با موضوع را پیدا کنم و استفاده کنم برای همین از تمام دوستان میخواهم که اگر عکس های جالبی از بلوچستان و شخصیت های تاریخ اثار فرهنگی و هنر و قلعه های بلوچستان دارند برای بفرستند یا لینک آنها را برایم بفرستند .

یکی از دوستانی که خیلی به این حقیر لطف دارند و من هم خیلی دوستش دارم از مطلب قلعه های تاریخی ایراداتی گرفتند که البته بحق بود و سعی میکنم در مطالب بعدی دقت نظر بیشتری داشته باشم و غلط املایی کمتری داشته باشم

عین مطلب دوست عزیزم :

سلام و خسته نباشید
اطلاعات جالبی در باره قلاع نواحی شستون (سراوان) در این نوشته وجود دارد. با وجود این متاسفانه چند  اشکال در زمینه نام این نواحی و قلاع مزبور وجود دارد که امیدوارم توجه نویسنده محترم در رابطه با رفع اشکالات مورد نظر قرار بگیرد.
1- قلعه سب در منطقه سب واقع شده است. همه می دانیم که "سب" ربطی به "سیب" ندارد و آن را به همان صورت تلفظ اصلی بلوچی نوشته و بخوانیم.
2- در سراوان قلعه ای بنام "قلعه سرجو و شصتان" وجود نداشته است. در واقع دو قلعه یکی به نام "قلعه شستون" واقع در قسمت مرکزی شهر یا بازار شستون وجود دارد و در جنوب شهر در منطقه سرجو یک قلعه کوچکتری به نام "قلعه سرجو" وجود داشته است. بعضی نام "شستان" یا "شهستان" را نیز بکار برده اند که کاملا اشتباه است.
3- بهتر خواهد بود که اسامی تاریخی اماکن را ذکر کنیم. مانند: مگس (نه زابلی)، دزک (نه داورپناه)، جالک (نه جالق) و غیره.
در زمان پهلوی اول نام بسیاری اماکن به اشتباه ثبت شده که متاسفانه هنوز به همان صورت غلط تلفظ می شوند.
موفق باشید.
شستونی بلوچ- نام و نشان بلوچی

/ 1 نظر / 25 بازدید
عبدالمحسن

با سلام وبلاگ خوبی داری انشالله موفق باشید. http://bazman.parsiblog.com/